Gdzie szukać szablonów WordPress?

Blogerzy z uporem maniaka starają się utrudnić odbiór swoich treści wybierając przaśne, pstrokate, nieczytelne szablony. Oto jak tego uniknąć.

Takie pytanie dostaję średnio raz na tydzień. Myślę, że czas wreszcie zrobić listę stron, na których znaleźć można porządne i sprawdzone szablony na bloga. Znam takich stron co najmniej kilka.

Głównie dlatego, że wygląd bloga zmieniam częściej niż pojawiają się na nim nowe artykuły. Od ostatniego wpisu szablon zmieniłem dwa razy. Takie niewinne uzależnienie.

Zanim przejdę do listy, zaznaczam, że szukając szablonów WordPress’a skupiam się głównie na tych płatnych. To jednak nie zmienia faktu, że poniżej znajdziecie również kilka darmowych. Dlaczego głównie płatne? Dlatego, że sam projektuję i sprzedaję szablony i wiem, że przygotowanie dobrego szablonu musi kosztować.

Gdzie znaleźć szablon na bloga?

Pierwsza myśl każdego to ThemeForest. Niestety, to też najgorszy z możliwych kierunków. Badziewie, kiepskiej jakości kod, kombajny które na papierze nadają się do wszystkiego – w praktyce do niczego – tego jest tam mnóstwo. ThemeForest to trochę jak disco polo WordPressowych szablonów.

Jasne, jak wszędzie można tam znaleźć perełkę, ale żeby do niej dotrzeć trzeba zazwyczaj przedrzeć się przez całe tony boleśnie słabych szablonów.

Dlatego w tym zestawieniu nie będzie ThemeForest. Gdzie w takim razie szukać niedrogiego, dobrze zaprojektowanego szablonu na bloga? Jest kilka miejsc, które z czystym sumieniem mogę polecić. Od producentów poniżej kupiłem przynajmniej raz, więc nie będę strzelał w ciemno.

Elmastudio

Zacznę od moich ulubieńców. Elmastudio to niewielkie, niemieckie studio produkujące szablony inne, niż to co znałem do tej pory. To powiew świeżości w tej branży. Ich projekty są oryginalne, czyste, minimalistyczne i przede wszystkim nie straszą źle dobraną typografią. Wręcz przeciwnie – treść jest podana przystępnie. Może trochę hipstersko.

Szablony WordPress z Elmastudio
Elmastudio projektuje minimalistyczne szablony WordPress.

Nie ma tam visual composerów i tony opcji. Ot, konfiguracja kilku kolorów, upload logo i pole na custom CSS. I za to ich uwielbiam. Dostajemy to co widać w demo, a nie jak w przypadku większości „popularnych” na ThemeForest kombajn, którego konfiguracja zajmie cztery dekady.

Minimalistyczne szablony WordPress od Elmastudio
Czysto, czytelnie. Dobrze dobrane fonty. Dużo whitespace. Perełka.

Jedną z głównych zalet szablonów Elmastudio jest cena. 12EUR za sztukę lub 48EUR za dostęp do całego kompletu. Śmiesznie tanio, biorąc pod uwagę jakość.

Ostatnie WordPress themes używane na tym blogu pochodziły właśnie z Elmastudio. To o czymś świadczy.

Themes Kingdom

Czystość, minimalizm, nienajgorsza typografia (dałoby się to zrobić lepiej, ale od czego jest Custom CSS) – to wszystko znajdziecie w szablonach od Themes Kingdom. Tam oprócz developera na pewno siedzi designer z krwi i kości.

Piękne szablony na bloga od Themes Kingdom
Tam na pewno siedzi designer z krwi i kości. Już sama prezentacja tych szablonów jest genialna.

$45 za wysokiej jakości theme to mniej niż trzeba zapłacić na ThemeForest za bylejakość. Natomiast $89 za roczny dostęp do wszystkich 33 szablonów Themes Kingdom to już wyjątkowo dobra okazja. Kupiłem u nich Huntt. Od strony technicznej – bez zarzutów. Jednak na bloga nie do końca mi pasował. Poprosiłem o zwrot pieniędzy. Nie było problemów – to też ważne.

The Theme Foundry

Podobnie jak w przypadku Elmastudio i tutaj nie znajdziecie zwykłych, typowych, słabych szablonów. Ludzie z Theme Foundry projektują trochę inaczej. Wychodzą poza aktualny kanon projektowania blogów. To dobrze. Efektem jest kilka naprawdę bardzo fajnych szablonów.

Szablony na bloga WordPress od The Theme Foundry
Theme Foundry cenią się najwyżej. Ale do jakości ich szablonów nie da się przyczepić.

Najbardziej odjechanym jest chyba „gazetopodobny” Oxford. Układ mocno niestandardowy. Ale dobrze dobrane fonty i odpowiednia ilość whitespace sprawiają, że mimo tak szalonego layoutu Oxford jest po prostu ładny.

Theme Foundry to najdroższa ekipa w całym zestawieniu. Za pojedynczy szablon trzeba zapłacić $79. Sporo. Ale warto. Wiem, bo kupiłem u nich dwie sztuki.

WP Shower

Po przejrzeniu tysięcy szablonów doszedłem do smutnego wniosku, że przez blisko 13 lat istnienia WordPressa nikt jeszcze nigdy nie zaprojektował i nie zakodował dobrego szablonu magazynowego na tę platformę.

Nikt, oprócz gościa z WP Shower. Szablon Outspoken to moim zdaniem jedyny, nieprzekombinowany, lekki i przejrzysty theme, który może posłużyć za szablon dla strony większej niż prywatny blog. Sprawdziłem na sobie. Przez kilka miesięcy oficjalny blog tookapic stał właśnie na Outspoken. Cena $49 to standard.

Magazynowy szablon WordPress
Jedyny magazynowy szablon WordPress wart uwagi.

Oprócz tego WP Shower udostępniło także darmowy szablon Readly. I mimo, że tuż po instalacji nie wygląda imponująco, to po kilku zmianach w CSSie można z niego zrobić piękny, nowoczesny, minimalistyczny theme blogowy. Przykład takiej customizacji można zobaczyć np. na blogu Hypershoot.

Pixel Union

Ci goście są na rynku od bardzo dawna. Projektują szablony dla WordPress’a, Tumblr’a i Shopify. I jako jedni z niewielu wiedzą, że dobry prosty projekt jest ważniejszy niż pierdyliard opcji customizacji.

Pixel Union siedzą w branży od zawsze
Tego szablonu do dziś używam na jednym ze swoich blogów. Bo to dobry szablon jest.

Nie spodziewajcie się tam jednak ekstrawagancji jak u Elmastudio czy Theme Foundry. Pixel Union stawia na klasykę. I takie są ich szablony. Proste i klasyczne.

Cenowo plasują się gdzieś w środku stawki. Cena za sztukę to $59. Zdecydowanie warto. Ich szablonu Oslo do tej pory używam na Otóż to.

Bonus: WordPress.com

Na tę stronę trafiłem w akcie desperacji, po przejrzeniu WSZYSTKICH szablonów dostępnych na Theme Forest. Okazało się, że to kopalnia mało popularnych, darmowych, płatnych i do tego całkiem niezłych szablonów. To tam znalazłem Elmastudio i Themes Kingdom.

Bonus 2: Pixel Revel

Sam również projektuję szablony. Co prawda skupiam się raczej na tych pod tumblr’a, ale kilka pod WP również popełniłem, w tym darmowy Thoughts.

8 komentarzy

Kamil Lipiński 27 stycznia 2016

Problemem ThemeForest jest to, że każdy szablon tam umieszczony usiłuje dogodzić każdemu. Od strony sprzedawcy to oczywista sprawa, bo im więcej szablon potrafi tym większa sprzedaż. Od strony kupującego nie jest już tak różowo, bo szablon na prostą stronę firmową czy bloga który będzie miał dziesiątki niepotrzebnych funkcji i najlepiej jeszcze sklep internetowy nie będzie szybko działał, a konfiguracja tego kombajnu może przyprawić o ból głowy.

Michał Mazurowicz 27 stycznia 2016

Od siebie polecił bym http://www.andersnoren.se/ . Trudno mi ocenić typografię bo mało mam na tym polu doświadczenia ale całościowo naprawdę są spoko no i w większości za free 🙂

Janusz Kamiński 3 lutego 2016

Mogę dodać stronę TemplateMonster, na której darmowe szablony są: http://www.templatemonster.com/pl/free-templates/

Tomek Jordan 20 lutego 2016

A ja powiem ze Theme Forest nie jest zly. kupilem z 10 skor. kazda co prawda pod moje potrzeby. i wiedzialem co kupuje. tylko w 2-3 przypadkach developer dal dupy, reszta OK. wiadomo ze robia bundle ze sliderami i innymi zabawkami. ale kazdy ogarniety z WP potrafi sobie poradzic

Łukasz Szmigiel 21 lipca 2016

Coraz bardziej przekonuję się do dwóch i na nich robię 90% stron. Avada i BeTheme. Oferują sporo naprawdę potrzebnych funkcji, są aktywnie rozwijane a kolejne wersje nie psują niczego poważnego. BeTheme posiada również dziesiątki gotowych layoutów do zaimportowania co stanowi świetny kickstarter dla projektów targetowanych dla MŚP. Coraz rzadziej natomiast sięgam po szablony z Visual Composer. Mam wrażenie, że ten builder sypie się z tygodnia na tydzień, jest przeładowany Java Scriptem a system kolumn i struktura CSS pozostawia wiele do życzenia. Avada i Be mają własne edytory, które z wersji na wersje działają coraz lepiej. Budowanie layoutów i ich stylowanie jest zwyczajnie banalne.

Paweł Kadysz 21 lipca 2016

Jeśli mówisz o budowaniu zaawansowanej strony to tak. Ale do prostego bloga Avada i BeTheme to delikatnie mówiąc overkill.

Daily Better 29 stycznia 2017

Piękne Elmastudio, Oslo też zachwyca. Jednak mniej znaczy więcej.
Orientujesz się czy jest możliwe pobranie takowego szablonu z wordpress.com (free) i zainstalowanie na wordpress.org?