Staram się czytać przynajmniej godzinę każdego dnia. Dzięki książkom udało mi się poprawić swoje firmowe i prywatne finanse, samopoczucie, raz a dobrze posprzątać w domu i wyrobić kilka dobrych nawyków.
Poniżej znajdziesz listę 20 naprawdę dobrych książek, które przeczytałem i szczerze polecam. Przez dobrą książkę rozumiem taką, z której wyciągnąć można konkretną wiedzę. Im mniej lania wody a więcej technik i wskazówek – tym lepiej.
Listę podzieliłem na 6 kategorii, tak aby łatwiej ci było znaleźć coś dla siebie: Produktywność, Rozwój, Zdrowie, Start-up, Lifehacking, Pieniądze.
Propozycje książek na maila?
Raz w tygodniu wysyłam swoim czytelnikom maila, w którym dołączam krótką recenzję ostatnio przeczytanej książki.
Produktywność
Getting Things Done – Dave Allen – Biblia produktywności. Dave Allen opracował cały, złożony system wspomagający osiąganie celów i doprowadzanie projektów do końca. Książka będąca instrukcją ma blisko 400 stron. Na wdrożenie systemu potrzeba najmniej kilku tygodni. Ale kiedy już system “chwyci” będziesz nie do zatrzymania. Po wdrożeniu Getting Things Done u siebie, w ciągu 30 dni udało mi się osiągnąć więcej niż w poprzednich kilku miesiącach.
Work Clean – Dan Charnas – prawdopodobnie najdziwniejsza książka o produktywności jaką przeczytałem. Kiedykolwiek. Jest też jedną znajważniejszych. Autor wchodzi w środowisko szefów kuchni – tych najwybitniejszych. Z uwagą przygląda się temu jak pracują. Ich techniki przekłada na realia bliższe szaremu człowiekowi. Charnas wyjaśnia w książce jak planować, jak nie dać się prokrastynacji, jak doprowadzać projekty do końca i jak radzić sobie kiedy… przestajemy sobie radzić.
Esencjalista – Greg McKeown – jednym z podstawowych zadań na drodze do lepszej produktywności jest jasne ustalenie priorytetów. Co jest dla ciebie w życiu ważne. A co nie jest? Greg McKeown, autor Esencjalisty zamiast być z żoną przy porodzie pojechał na (wcale nie ważne) spotkanie z klientem. To był moment, kiedy uświadomił sobie, że priorytety mu się w życiu pomieszały. Z książki dowiesz się jak określić to co jest dla ciebie ważne i jak bronić tych sfer życia przed wszystkim co walczy o twoją uwagę.
Jedna Rzecz – Greg Keller – kiedy przeczytasz Esencjalistę, następną w kolejce książką powinna być “Jedna Rzecz” Grega Kellera. Autor przedstawia system doprowadzania rzeczy do końca. I to nie byle jakich rzeczy.
Na pewno masz jakiś projekt, który nie posuwa się naprzód tak jakbyś tego chciał. Inne zadania stają mu na drodze i kradną twój czas. Keller wyjaśnia jak sobie z tym poradzić. Dzięki tej książce skończyłem kilka własnych projektów. I to właśnie dzięki “Jednej Rzeczy” ten blog wciąż działa.
Praca Głęboka – Cal Newport – W świecie notyfikacji, powiadomień, wibracji i maila ciężko jest skupić się na pracy. Każde rozproszenie uwagi początkuje mozolny proces powrotu do pracy nad właściwym zadaniem. Dlatego warto wyznaczyć w ciągu dnia czas na pracę bez rozpraszaczy.
Cal Newport wyjaśnia czym jest praca głęboka. Dowiesz się jak zorganizować sobie dzień aby pracować w skupieniu i podnieść produktywność.
Rozwój
12 Życiowych Zasad – Jordan Peterson – 12 Życiowych Zasad to gruba książka wypełniona osobistymi historiami autora przeplatanymi biblijnymi przypowieściami. I zanim ateiści zaczną bić na alarm – religijne wstawki nie są nachalne i nie przeszkadzały nawet mi – komuś kto na religię jest po prostu uczulony. Wśród rad znajdziesz np. wskazówki dotyczące wychowania dzieci, dbania o własne zdrowie, stosunków międzyludzkich.
Upór – Angela Duckworth – Angela Duckworth rozprawia się z mitem „overnight success”. Autorka sprawnie porusza temat ćwiczeń celowych i przekonuje że uporu można się nauczyć. Duckworth wchodzi za kulisy sukcesów naszych idoli. Upór pełny jest ciekawych badań dotyczących determinacji i tego jak dyscyplina w ćwiczeniach celowych wpływa na nas od najmłodszych lat.
Książka czerpie sporo z Mindset Carol S. Dweck, ale jest napisana w zdecydowanie bardziej przystępny sposób. Mindset jak najbardziej przeczytać należy, ale na początek dużo lepszy będzie Upór. Jeśli brakuje Ci cierpliwości w osiąganiu swoich celów – Upór zdecydowanie jest dla Ciebie.
Odwaga bycia nielubianym – Ichiro Kishimi – Sam zwrot „odwaga bycia jakimś tam” sugeruje, że jest to książka dla kogoś, które tej odwagi nie ma. Szczerze mówiąc, w byciu nielubianym uważałem się za mistrza. Błędnie, ale jednak.
Autorzy w bardzo w niecodzienny sposób przybliżają czytelnikowi teorie psychologii indywidualnej Alfreda Adlera, jednego z najważniejszych psychologów (obok, a raczej naprzeciw Freuda i Junga). Z książki dowiesz się, z czego wynika 100% twoich problemów, dlaczego nie warto wtykać nosa w nieswoje sprawy i co jest źródłem prawdziwego szczęścia.
Pstryk – Chip & Dan Heath – Dlaczego tak trudno jest przekonać siebie i innych do zmian? Nawet jeśli są to zmiany na lepsze i wszyscy wokół zdają sobie z tego sprawę. Autorzy “Pstryk” dzielą proces zmiany na 3 etapy i każdy z nich dogłębnie analizują. Teorie podparte są wieloma przykładami. To właśnie za genialnie opisane przykłady lubię książki braci Heath. Po przeczytaniu “Pstryk” i zastosowaniu technik, zmiany będą przychodzić ci dużo łatwiej.
Zdrowie
Dlaczego Śpimy – Matthew Walker – Z Why We Sleep dowiesz się jak bardzo szkodzisz sobie śpiąc poniżej 7h na dobę, dlaczego ludzie pracujący w nocy częściej chorują, jak działa kawa i jak zoptymalizować jej działanie, kiedy chodzić spać, kiedy wstawać, jaka temperatura powinna panować w sypialni, a nawet dlaczego „ludzka” doba ma tak naprawdę 24h i 15 minut.
Ta książka jest jak zestaw kodów do gry „życie”. Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto już nigdy nie chciałby wstać „lewą nogą”.
Rest – Alex Soojung-Kim Pang – Ta książka równie dobrze mogłaby się znaleźć w dziale Produktywność. Pang opisuje rytuały uznanych sportowców, laureatów nagrody Nobla oraz wielkich polityków pod kątem tego jak odpoczywali. Nie zatrzymuje się jednak na samych rytuałach (jak niestety robi to Mason Curry w swojej książce “Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły.”).
Pang sięga do badań i prezentuje naukowe dowody na skuteczność dziwactw naszych idoli. Z książki dowiesz się np. jak drzemki i spacery wpływają na produktywność. Jak skutecznie wypoczywać na wakacjach i dlaczego zabawa jest równie ważna jak praca.
Start-up
Start-up – Diana Kander – Prawdopodobnie najdziwniejsza książka dotycząca rozkręcania firmy jaką przeczytasz. Przede wszystkim dlatego, że to… powieść. Beletrystyki staram się unikać, ale przekaz książki pani Kander trafił do mnie bardziej niż wiedza czerpana z typowych “poradników”. Od książki ciężko się oderwać. Diana Kander obnaża wiele błędów, które popełniamy jako początkujący przedsiębiorcy i w przystępny sposób wyjaśnia jak ich unikać.
Rework – Jason Fried & David Heinemeier Hansson – Jeśli uczyć się prowadzenia biznesu online to od najlepszych. Założyciele Basecampa w Rework idą pod prąd, zupełnie odwracając sposób myślenia o tworzeniu start-upów. Sporo ciekawych przemyśleń i kilka zaskakujących podpowiedzi.
Przeskoczyć Przepaść – Geoffrey A. Moore – Obowiązkowa lektura dla każdego, kto przyciągnął do swojego produktu pierwszych użytkowników i planuje wejść na rynek masowy. Kopalnia wiedzy, przykładów, technik i strategii. Mój ulubiony cytat to: “Ludzie nie lubią, kiedy im się coś sprzedaje, ale uwielbiają kupować.”
This is Marketing – Seth Godin – Nie każdy produkt jest dla wszystkich (khm, khm, Tookapic!). Godin w charakterystyczny dla siebie sposób podpowiada jak komunikować dla kogo jest twój produkt. I przede wszystkim – jak jasno powiedzieć, dla kogo nie jest.
Making Websites Win – Ben Jesson & Karl Blanks – Specjaliści od optymalizacji konwersji zebrali lata doświadczeń i dziesiątki artykułów w jednej książce. Jeśli tworzysz strony internetowe, które mają sprzedawać to jest to lektura obowiązkowa. Kompendium wiedzy na temat konwersji + potężna lista narzędzi do mierzenia i optymalizacji.
Lifehacking
Magia Sprzątania – Marie Kondō – Jeśli uważasz, że sterta gratów w Twoim domu przybrała już wystarczająco imponujące rozmiary i czas coś z tym zrobić – szczerze polecam metodę Marie Kondō.
„Techniki” prezentowane przez panią Kondō wydawały mi się dziwne, śmieszne, infantylne. Konmari wymaga np. żeby przed wyrzuceniem z każdą rzeczą porozmawiać. Te dziwne i śmieszne techniki działają. W jakiś magiczny, absurdalny sposób metoda Marie Kondō po prostu działa. Nie mam pojęcia dlaczego.
Atomic Habits – James Clear – Książka nie jest tylko teorią popartą badaniami, prawdziwymi wydarzeniami i historiami z życia autora. To gotowa instrukcja wdrażania nawyków dobrych i pozbywania się nawyków złych.
James Clear opracował dokładny system budowania przyzwyczajeń. Jeśli Atomic Habits przeczytasz, wdrożysz instrukcje i będziesz trzymać się pewnych jasnych zasad, a mimo to nie uda ci się wyrobić nawyku to obawiam się, że nie ma dla ciebie ratunku.
The Happiness Advantage – Shawn Achor – Książka rozprawia się z mitem, że to sukces (jak ja nie lubię tego słowa) jest przyczyną i źródłem szczęścia. Shawn Achor, opierając się na badaniach twierdzi, że jest dokładnie odwrotnie. To poczucie szczęścia zwiększa szanse na powodzenie czy to w życiu prywatnym czy zawodowym.
To nie jest tytuł z kategorii “możesz wszystko, sięgaj gwiazd”. Wszystkie z 7 wymienionych w książce zasad są poparte badaniami. Wstęp do niej jest dostępny jako TED talk. I podobnie jak prezentacja autora, tak sama książka jest naszpikowana zabawnymi momentami.
Pieniądze
Pieniądze albo Życie – Vicki Robin – Książka zmieniła moje podejście do pieniędzy. Nigdy jeszcze nie czułem się tak komfortowo ze swoimi finansami. Co ciekawe, nie jest to kolejny poradnik o tym jak więcej oszczędzać, mniej wydawać i zwiększać dochody. Nie ma tam słowa o dźwigniach finansowych.
Vicki Robin pomaga odpowiedzieć na bardzo, jak się okazuje, ważne pytanie dotyczące pieniędzy: Ile to dla ciebie wystarczająco dużo. Odpowiedź na to pytanie otwiera oczy.
Propozycje książek na maila?
Raz w tygodniu wysyłam swoim czytelnikom maila, w którym dołączam krótką recenzję ostatnio przeczytanej książki.