Podejrzewam, że czytasz ten poradnik w okolicach końca kolejnego roku Twojego życia. Bez względu na to czy był to dla Ciebie dobry czy słaby rok, zawsze jest miejsce na poprawę.
Jednym z najpopularniejszych sposobów poprawiania życia są postanowienia. Oczywiście, większość z nich pojawia się w okolicach Sylwestrowej Nocy. Ale samo ustalanie postanowień nie jest specjalnym wyczynem. To z ich dotrzymywaniem większość z nas ma problem.
Przez lata przeczytałem setki książek, poradników i blogów; wysłuchałem dziesiątek podcastów i obejrzałem tysiące filmów na temat ustalania i osiągania celów. Ten poradnik zawiera najlepsze wskazówki, na jakie się natknąłem.
Chcesz zmienić swoje nawyki? 🤩
Jesteś świadomy swoich nawyków, ale masz problem z ich zmianą? Dowiedz się jak podejść do tego poprawnie i jak zmieniać nawyki bez większych wyrzeczeń i bez ciągłej walki z samym sobą.
Spis treści
- Magia postanowień noworocznych
- Dlaczego niektórzy rezygnują z postanowień?
- Jak ustalać postanowienia żeby ich dotrzymać
- Jak wyeliminować złe nawyki?
- Ciesz się osiągnięciami
- Refleksje i przemyślenia
- Bonus: Twoje idealne postanowienie noworoczne
Magia postanowień noworocznych
Co jest takiego specjalnego w pierwszym stycznia? Dlaczego ludzie wciąż pozostają wierni tej długiej tradycji ustalania celów na nowy rok? Tradycja postanowień noworocznych sięga czasów starożytnych. Już wtedy ludzie na początku roku postanawiali poprawę i aspirowali do bycia lepszą wersją siebie.
Tak, ludzie zaangażowani są w samodoskonalenie od wieków. Nie zawsze udaje im się cele osiągnąć, ale samo ustalanie celów mamy w genach. W DNA zapisane mamy parcie do przodu, wzrost, dążenie do nauki i doskonałości.
Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem, podczas ostatnich tygodni grudnia zaczynamy poddawać refleksji nasze osiągnięcia, wyzwania, trudności, które napotkaliśmy w ostatnich 12 miesiącach.
Zapewne w ostatnim roku zdarzyło się wiele rzeczy, z których możesz być dumny i które stanowią świetny fundament do dalszego rozwoju. Ale jestem również pewny że sumienie gryzie Cię z powodu kilku sytuacji, o których najchętniej byś zapomniał. Pierwszy dzień roku symbolizuje nowy początek. To świeży start. Tego dnia możemy przewrócić stronę i zacząć od zera aby tym razem osiągnąć wszystko czego pragniemy.
Noworoczne postanowienia są symbolem nowych możliwości. Pozwalają nam odkryć samych siebie na nowo, planować przyszłość, życzyć, marzyć, tworzyć. Ustalenie noworocznych postanowień pozwala nam zdefiniować kim chcemy być w nadchodzących 12 miesiącach.
Ustalanie celów na nowy rok nie jest zadaniem banalnym i większość z nas podchodzi do nich z większą uwagą, czasem nawet niepewnością.
Dlaczego niektórzy rezygnują z postanowień?
Niektórzy wykrzykują swoje postanowienia z dachów budynków, inni ograniczają się do podzielenia się swoimi celami jedynie z najbliższym gronem znajomych czy rodziną.
Jeszcze inni trzymają swoje postanowienia w tajemnicy twierdząc, że chcą odpowiadać tylko przed sobą. Niektórzy są po prostu przesądni i nie chcą zapeszyć.
Są też tacy, którzy w ogóle rezygnują z noworocznych postanowień. Powodów może być kilka. Jeden z popularniejszych to stwierdzenie: I tak nigdy nie dotrzymuję swoich postanowień. To chęć uniknięcia poczucia zawodu, kiedy pod koniec roku okazuje się, że w naszym życiu nic się nie zmieniło, i żadnego z obranych celów nie udało się osiągnąć.
To jasne, że chcemy oszczędzić sobie odrzucenia i kolejnego rozczarowania. W takich przypadkach postanowienie traktujemy jako niepotrzebne ryzyko.
Jak ustalać postanowienia, żeby ich dotrzymać?
A może tak, zamiast obawiać się rozczarowania, porażki i stawać w opozycji do wielowiekowej tradycji noworocznych postanowień, tym razem zrobić to dobrze?
Wierz lub nie ale jest zestaw reguł – w pewnym sensie wzór – na ustalenie skutecznych postanowień. Postanowień, które są jak najbardziej w zasięgu. Jeśli zastosujesz wskazówki w tym poradniku, prawdopodobieństwo, że postanowienia dotrzymasz znacznie się zwiększy. Oto kilka rad.
Ustal szczegóły i plan
Bez względu na to czy Twoje postanowienie zatrzymasz w głowie, ogłosisz je światu czy zapiszesz na kartce, wsadzisz do butelki i wrzucisz do morza, upewnij się że dokładnie określiłeś co i w jaki sposób chcesz osiągnąć.
Wiele osób nie dotrzymuje swoich postanowień bo te były niejasne. Aby postanowienie działało musisz w nim zawrzeć jak najwięcej szczegółów oraz dokładny plan działania.
Być może postanowiłeś w nadchodzącym roku wspiąć się na kolejny szczebel kariery. Może Twoim celem jest opublikowanie książki, którą od zawsze chciałeś napisać. A może chcesz oszczędzić pewną kwotę pieniędzy, którą wykorzystasz jako wkład własny przy zakupie domu na kredyt. Jakikolwiek cel obrałeś upewnij się, że plan działania jest szczegółowy i możliwy do osiągnięcia (więcej o tym później).
Ok, powiedzmy że celem jest awans w pracy. Pomyśl jak masz zamiar ten awans osiągnąć? Pracować więcej? Pracować lepiej? Jeśli zwolni się Twoja wymarzona pozycja w firmie, może po prostu poprosić szefa?
Zamiast ustalać cel bez jakiegokolwiek kierunku pomyśl o tym czego dokładnie potrzebujesz aby do celu dotrzeć. Bez dokładnego planu Twoje postanowienie noworoczne pozostaje jedynie życzeniem. To tak jakbyś wrzucił garść monet do fontanny. A przecież nie o to chodzi.
Zacznij natychmiast
Poczucia zawodu z powodu niedotrzymanego postanowienia można bardzo łatwo uniknąć, pod warunkiem że pracę nad swoim celem zaczniesz na początku roku a nie kiedy będzie już za późno na jakiekolwiek działania czy zmianę postanowienia (tak, tak – nic nie stoi na przeszkodzie aby postanowienia w ciągu roku korygować. Nic nie jest przecież wyryte w kamieniu).
Twoje postanowienie nie może zaczynać się 1 stycznia i kończyć 31 grudnia. Podczas ustalania postanowienia, kluczowe jest rozpisanie poszczególnych etapów w czasie. Drogę do celu możesz podzielić na miesiące lub nawet tygodnie. Dlatego właśnie postanowienia noworoczne powinny być starannie planowane a nie spontanicznie wypowiadane w pierwszych minutach nowego roku.
Więc jeśli na przykład chcesz oszczędzić pieniądze na wkład własny pod kredyt na dom – zaplanuj jak dużo musisz odkładać każdego miesiąca, zaczynając od stycznia. Wypisz wydatki, które musisz zmniejszyć aby cel osiągnąć (np. porannej kawy nie musisz pić w Starbucksie, możesz ją zrobić w domu. Tego typu zmiany mogą przynieść oszczędności w setkach jeśli nie tysiącach złotych pod koniec roku.)
Śledź postępy
Monitoruj swoje postępy. Zapisuj ile udało Ci się odłożyć pod koniec miesiąca. Co poszło dobrze, a co można poprawić. Zapisuj to słowo klucz. Wszystko powinieneś mieć na piśmie.
Jeśli okaże się, że w którymś miesiącu nie udało Ci się odłożyć zaplanowanej kwoty, oznacza to że w przyszłym będziesz musiał jeszcze bardziej zmniejszyć wydatki.
Chodzi o to aby pozostać wiernym swojemu postanowieniu regularnie śledząc jego postęp. Łatwiej jest śledzić postęp jeśli podsumowania dokonujemy co miesiąc a nie dopiero na koniec roku.
Nie spuszczaj swojego postanowienia z oka, nie pozwól sobie o nim zapomnieć. Rozbij swoje postanowienie na etapy, które Twoim zdaniem będą najodpowiedniejsze. Jeśli okaże się, że powinieneś sprawdzać postępy raz w tygodniu a nie raz w miesiącu, zrób to. Im częściej tym lepiej. Pamiętaj że uczucie rezygnacji i zawód spowodowany niedotrzymanym postanowieniem nie pojawia się z dnia na dzień.
Zostaw miejsce na plan B
Życie potrafi być nieprzewidywalne. To co postanowisz w grudniu będzie zależne od tego jak potoczy się kolejny rok. I nawet jeśli coś pójdzie wybitnie nie po Twojej myśli, nie oznacza że postanowienie należy spisać na straty. Kierunek zawsze można przecież skorygować.
Ci, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami zazwyczaj mieli plan B i wiedzieli dokładnie jak go wdrożyć. Twoje tegoroczne postanowienie powinno zawierać plan zapasowy, na wypadek gdyby pierwotny plan zupełnie się posypał.
To czy postanowienia dotrzymasz czy nie zależy od tego jak poradzisz sobie z przeszkodami i wyzwaniami, które staną na drodze do celu. Dlatego przemyśl dokładnie co może w nadchodzących miesiącach pójść nie tak i przygotuj się na to.
Mierz wysoko, ale bądź realistą
Cele, które chcesz osiągnąć powinny być w Twoim zasięgu. To nie tylko zmotywuje Cię do dążenia do nich ale zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo ich osiągnięcia, a być może nawet przekroczenia ustalonych celów. A przecież o to właśnie chodzi – aby pod koniec roku móc powiedzieć – udało mi się!
Z drugiej strony, nie chcesz też mierzyć zbyt nisko i ograniczać się już na wstępie (niektórzy obierają bardzo łatwe do osiągnięcia cele aby uniknąć porażki). Tak więc czy Twoje cele powinny być na wyciągnięcie ręki czy może powinieneś dać się ponieść i mierzyć wyjątkowo wysoko?
Odpowiedź? Trochę tego i trochę tego. Ustal cele, których osiągnięcia jesteś absolutnie pewny oraz kilka, które wymagać będą abyś dał z siebie wszystko i mocno wyszedł poza swoją strefę komfortu. Te łatwiejsze posłużą do budowania pewności siebie i pompowania motywacji na drodze do osiągnięcia tych trudniejszych.
Na przykład jeśli planujesz przebiec w nadchodzącym roku maraton, Twoje postanowienie powinno zawierać pełny dystans 42 kilometrów. Pamiętaj jednak aby obok pojawił się cel przebiegnięcia półmaratonu.
Jak wyeliminować złe nawyki?
Jeśli masz takie same (lub podobne) postanowienia co roku (jak to ma miejsce w przypadku wielu osób), należy Ci się pochwała za wytrwałość i nieustanny wysiłek w kierunku twoich celów. Niektórzy ludzie mogą być tak zniechęceni nieudaną próbą osiągnięcia noworocznego postanowienia, że odkładają te myśli na zawsze, a przynajmniej próbują o nich zapomnieć, aby nie stawiać czoła rozczarowaniom i porażkom.
Ten (bardzo ludzki) mechanizm radzenia sobie jest w porządku dla celów, które mogą nie być tak kluczowe lub ważne dla Ciebie, ale istnieją postanowienia, które są tak ściśle powiązane z twoją tożsamością i marzeniami, że możesz nie być w stanie pozwolić im odejść, bez względu na wszystko, rok po roku.
Są przecież cele, te znaczące, te wielkie. Cele, które potrafią zmienić trajektorię życia zupełnie. Awans w pracy, przeprowadzka do innego miasta czy nawet kraju, wczesna emerytura, własny biznes i wiele innych. Cele, które wymagać będą praktyki, miesięcy prób i błędów, podnoszenia się z kolan i brnięcia dalej. Cele trudne, ale zdecydowanie warte osiągnięcia.
Jeśli co roku powtarzasz te same postanowienia, zastanów się, co do tej pory blokowało Cię przed ich osiągnięciem. Często sprawcą może być seria nawyków (lub ich brak), które po zidentyfikowaniu i zastąpieniu mogą doprowadzić Cię do celów, od których wciąż nie potrafisz oderwać myśli.
Przemyśl dokładnie co musisz w swoim życiu zmienić. Który obszar Twojej codzienności wymaga przemeblowania. Takich obszarów jest najpewniej kilka. Rozbij zmiany na małe etapy aby łatwiej było Ci zacząć.
Jako przykład użyję często powtarzającego się postanowienia “Chcę schudnąć”. Jeśli co roku postanawiasz zrzucić kilka kilogramów i rok po roku okazuje się, że waga stoi w miejscu lub (co gorsze) idzie w górę to najprawdopodobniej na drodze stają Ci Twoje drobne, codzienne przyzwyczajenia.
Rozwiązanie może być prostsze niż Ci się wydaje. Zidentyfikuj momenty, w których wyłamujesz się z postanowienia.
- Co dzieje się chwilę przed tym kiedy sięgasz po chipsy?
- Co dokładnie sprawia, że po kilku tygodniach regularnych wizyt na siłowni, pewnego dnia po prostu nie idziesz?
- Co sprawiło, że zamiast wskoczyć na bieżnię, usiadłeś przed telewizorem?
Zrób krok w tył przy każdej z tych niepożądanych czynności aby zidentyfikować prawdziwy problem.
- Może musisz wcześniej przygotowywać zdrowe posiłki, aby mieć je zawsze dostępne?
- Może sięgasz po śmieciowe żarcie kiedy jesteś zestresowany lub zmęczony?
- Może opuściłeś wizytę na siłowni bo odkładałeś ją przez cały dzień aż w końcu było za późno?
Przygotuj szczegółową listę przyczyn złych nawyków, a następnie zacznij eliminować przyczyny jedna po drugiej.
- Może warto poświęcić godzinę dziennie na przygotowanie zdrowych posiłków na zapas?
- Zapanuj nad stresem i zmęczeniem. Może warto spróbować medytacji? Może kładź się do łóżka godzinę wcześniej niż zwykle?
- Może na siłownię warto wybrać się z samego rana (skoro i tak położyłeś się wcześniej), żeby mieć ją z głowy przed południem?
Dzięki wyeliminowaniu złych nawyków i zastąpieniu starych rutyn nowymi utorujesz sobie drogę do osiągnięcia swojego celu.
Ciesz się osiągnięciami
Czy wiesz, że istnieje bezpośredni związek między osiągnięciem celu a chwaleniem samego siebie za dobrze wykonaną robotę? To prawdopodobnie najbardziej niedoceniany element w całym procesie ustalania i osiągania celów.
Częstą przyczyną stresu i wypalenia zawodowego jest brak przysłowiowego poklepywania się po plecach. Powinniśmy rozkoszować się osiągnięciami. Każdymi. Zarówno tymi wielkimi jak i tymi z pozoru niedużymi.
Jeśli masz wrażenie, że czas płynie Ci przez palce, dni i tygodnie zlewają się w całość, zatrzymaj się na chwilę i spójrz na siebie i miejsce w którym jesteś. Należą Ci się przecież wyrazy uznania za ciężką pracę i trud włożony w osiąganie założonych celów, prawda? Bądź wdzięczny samemu sobie. Bądź dumny z siebie.
Nie ma w tym nic złego.
Refleksje i przemyślenia
Teraz kiedy przemyślałeś już swoje postanowienia, co dla Ciebie znaczą, jak je zaplanować i jak ten plan wdrożyć, pozwól że przedstawię Ci kilka punktów, które warto zanotować sobie na przyszły rok.
- Zaakceptuj i ciesz się niepewnością tego co przyniesie nowy rok
- Zużywaj mniej energii na myślenie o przeszłości i zamartwianie się przyszłością. Spędzaj więcej czasu tu i teraz.
- Dostrzegaj i rozkoszuj się każdym osiągnięciem. Dużym i małym.
- Zwracaj uwagę na błędy ale naucz się zostawiać je za sobą.
- Zaakceptuj fakt, że przeszkody i porażki na Twojej drodze pełnią ważną rolę i są źródłem najważniejszych lekcji
- Nigdy nie porzucaj celów, o których nie możesz przestać myśleć
- Słuchaj swojej intuicji i nie pozwól nikomu zniechęcić Cię do Twojej wizji
- Zmień sposób myślenia o porażkach. To nie koniec podróży a nowe możliwości.
- Pamiętaj aby być elastycznym na drodze do swoich celów. Szczypta humoru również nie zaszkodzi. Nie wszystko musi być śmiertelnie poważne.
- Ustalaj realistyczne cele, z którymi czujesz się komfortowo
- Ustalaj cele, które Cię przerażają.
- Zaakceptuj swoje słabe strony i doceń te mocne.
Bonus: Twoje idealne postanowienie noworoczne?
A co jeśli istnieje noworoczne postanowienie idealne? Takie, które pomoże Ci zaangażować się w dążenie do celu? Takie, które automatycznie monitoruje Twoje postępy? Jedno postanowienie, które stanowi punkt wyjścia do wszelkich usprawnień, które chcesz w swoim życiu wprowadzić?
Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby istniało takie postanowienie?
Tak się składa, że istnieje. To Projekt 365. Swój własny projekt możesz rozpocząć na tookapic.com razem z 10,000 innymi osobami.
Czym jest Projekt 365?
To fotograficzne wyzwanie. Ale nie chodzi w nim o bycie najlepszym fotografiem czy używanie najdroższego sprzętu. Chodzi o bycie konsekwentnym i dokumentowanie swojego codziennego życia za pomocą jednej fotografii każdego dnia. Przez rok.
Zasady są bardzo proste. Każdego dnia robisz jedno zdjęcie, które zachowujesz w osobnym miejscu. To może być folder na dysku, galeria w serwisie online czy (jeśli zdjęcia wywołujesz) szuflada w Twoim biurku lub album. Celem jest zrobienie i zachowanie 365 zdjęć po roku fotografowania. Każde z nich powinno być zrobione innego dnia roku.
Dla kogo jest Projekt 365?
Na Tookapic tysiące ludzi od lat prowadzi swoje projekty. Każda z tych osób jest unikalna. To nastolatkowi i seniorzy, inżynierowie i artyści, sportowcy i muzycy. Każda z tych osób opowiada swoją wyjątkową historię za pomocą jednego zdjęcia dziennie.
Czy Projekt 365 jest dla Ciebie? Jeśli na choćby jedno z pytań poniżej odpowiesz tak – 365 będzie dla Ciebie idealny:
- Czy chcesz skutecznie wyrabiać sobie dobre nawyki?
- Czy chcesz poprawić swoją samodyscyplinę?
- Czy chcesz być bardziej pewny swoich celów?
- Czy chcesz nauczyć się dotrzymywać postanowień?
- Czy chcesz dokumentować swoje codzienne życie?
- Czy lubisz wyzwania?
Projekt 365 pomoże Ci na wielu obszarach Twojego życia, pozwól że wymienię tylko kilka z nich:
- Dotrzymasz postanowień
- Twoja pewność siebie wzrośnie
- Jakość Twojego życia zdecydowanie się poprawi
- Stworzysz niesamowitą pamiątkę
- Będziesz robił lepsze zdjęcia.
Jeśli to brzmi jak coś co chciałbyś w tym roku osiągnąć, zarejestruj się na Tookapic. Jeśli nie jesteś pewny jak zabrać się za swój Projekt 365, zajrzyj do szczegółowego poradnika, który napisałem w oparciu o ponad 6-letnie doświadczenie.
Powodzenia!
Chcesz zmienić swoje nawyki? 🤩
Jesteś świadomy swoich nawyków, ale masz problem z ich zmianą? Dowiedz się jak podejść do tego poprawnie i jak zmieniać nawyki bez większych wyrzeczeń i bez ciągłej walki z samym sobą.