Kiedy rozpoczynałem swój pierwszy projekt 365 w 2013 roku, nie spodziewałem się jak duży wpływ będzie miał na moje życie. Mój foto-dziennik stał się jedną z najlepszych rzeczy jakie kiedykolwiek zrobiłem dla samego siebie.
Fotografuję codziennie od około 6 lat. Nigdy nie opuściłem choćby jednego dnia. Przez lata pomogłem ponad 10,000 osób rozpocząć ich własne projekty 365.
W tekście, który za chwilę przeczytasz spisałem wszystko co wiem o tym jak rozpocząć i przetrwać projekt 365. Efektem jest krótki poradnik, który najchętniej sam wręczyłbym sobie w 2013 roku.
Powodzenia!
Spis treści
Zanim zaczniesz
Zanim podejmiesz się wyzwania, pozwól że wytłumaczę Ci czym projekt 365 tak właściwie jest.
W tym rozdziale zdecydujesz czy jesteś kimś, kto z foto-dziennika wyciągnie jakiekolwiek korzyści.
Czym właściwie jest projekt 365?
To fotograficzne wyzwanie. Ale nie chodzi w nim o bycie najlepszym fotografiem czy używanie najdroższego sprzętu. Chodzi o bycie konsekwentnym i dokumentowanie swojego codziennego życia za pomocą jednej fotografii każdego dnia. Przez rok.
Zasady są bardzo proste. Każdego dnia robisz jedno zdjęcie, które zachowujesz w osobnym miejscu. To może być folder na dysku, galeria w serwisie online czy (jeśli zdjęcia wywołujesz) szuflada w Twoim biurku lub album. Celem jest zrobienie i zachowanie 365 zdjęć po roku fotografowania. Każde z nich powinno być zrobione innego dnia roku.
Czy Projekt 365 jest dla Ciebie?
Projekty 365 nie są dla każdego. To ambitne wyzwanie, które odmieni sposób w jaki patrzysz na świat wokół siebie. Ale to wciąż wyzwanie i wcale nie banalne.
Rozpocznij projekt 365 jeśli:
- chcesz skutecznie wyrabiać dobre nawyki
- chcesz poprawić swoją samodyscyplinę
- chcesz poprawić pewność siebie
- chcesz nauczyć się dotrzymywać swoich postanowień
- chcesz dokumentować swoje życie i stworzyć niesamowitą pamiątkę
- lubisz wyzwania
Nie zaczynaj projektu 365 jeśli:
- szukasz natychmiastowej nagrody. Nie na tym polega Projekt 365. Oczywiście, po dotarciu do zdjęcia nr. 365 poczujesz ogromną satysfakcję, ale to droga do niego powinna być celem, nie ostatnie zdjęcie.
- oczekujesz, że każdego dnia będziesz w stanie robić wyjątkowe zdjęcia. To po prostu nie możliwe i takie podejście odbije Ci się czkawką bardzo szybko.
- nie planujesz faktycznie fotografować każdego dnia.
Jak Projekt 365 może Ci pomóc?
Nigdy jeszcze nie spotkałem kogoś kto ukończył wyzwanie i tego żałował. Według statystyk, które prowadzę 89% osób, które ukończyły pierwszy rok już następnego dnia publikują kolejne zdjęcie. To świadczy o sile nawyku. Ludzie wyciągają z niego mnóstwo korzyści. Poniżej podam Ci kilka przykładów.
Nie sądzę by była jakakolwiek inna zdolność niezbędna do osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu, niż zdolność do wytrwałości. Odnajdujemy ją prawie wszędzie, nawet w naturze.
John D. Rockefeller
Dotrzymuj postanowień
Podczas prowadzenia swojego projektu 365 nauczysz się konsekwencji. Wyzwanie uczy, że nawet największe i najbardziej ambitne cele składają się z małych kroków. Piękny album z 365 fotografiami tworzy się po robiąc zaledwie jedno zdjęcie dziennie.
Cechy jakie wyrobisz sobie podczas wyzwania: cierpliwość, pewność siebie, samoświadomość.
Twój projekt 365 może wesprzeć właściwie każde Twoje postanowienie. Powiedzmy że chcesz nauczyć się gry na gitarze. Wszystko co musisz zrobić to sfotografować się każdego dnia z gitarą. Chcesz więcej czytać? Zrób zdjęcie książki, którą właśnie zaczynasz. Chcesz zacząć biegać? Zrób sobie selfie po porannym biegu i opublikuj je w swoim 365.
Każdego dnia.
Możesz nawet podzielić swój projekt 365 na 12 tematycznych części, z których każda będzie odpowiadać innemu postanowieniu lub nawykowi, który chcesz w sobie wyrobić. Miesiąc 1 – ćwiczenia. Miesiąc 2 – więcej czasu z rodziną. Miesiąc 3 – medytacja, itd.
Możliwości jest nieskończenie wiele. Projekt 365 różni się od wszelkich aplikacji do śledzenia swoich nawyków, ponieważ wymaga dowodu w postaci zdjęcia. Jak to mówią – “Pic or it didn’t happen!”
Wszystko co w życiu warto osiągnąć wymaga praktyki. Tak właściwie życie to nic innego jak jedna długa sesja praktyki, niekończący się ciąg poprawek.
Kiedy odpowiednie mechaniki są już znane nauka czegoś nowego staje się doświadczeniem wolnym od stresu, pełnym radości i spokoju, procesem który porządkuje wszystkie sfery Twojego życia i pozwala spojrzeć na życiowe trudności z odpowiedniej perspektywy.
Tomas M. Sterner
Popraw pewność siebie
Nie ma chyba nic gorszego dla pewności siebie niż kolejny raz porzucić swoje postanowienie, poddać się w dążeniu do celu czy nawet marzenia. Podczas projektu 365 wielki cel rozbijesz na pojedyncze dni, drobne etapy. A każdy z nich przybliży Cię do większego sukcesu.
To podbudowuje pewność siebie. Tydzień za tygodniem staniesz się coraz bardziej pewny swoich celów.
Poczucie spełnienia po wykonaniu zdjęcia nr. 365 bez opuszczenia dnia jest nie do opisania. Ludzie kupują szampany, torty i urządzają przyjęcia aby uczcić swoje osiągnięcie. Po ukończeniu wyzwania będziesz nie do powstrzymania.
Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.
Arystoteles
Żyj lepiej
Badania pokazują, że obecne media społecznościowe mogą powodować depresję. To co widzisz na Instagramie i Facebooku to nie jest prawdziwe życie. To niekończący się strumień sukcesów innych. A jeśli większość z nas siedzi na kanapie bezmyślnie przesuwając palcem po ekranie swojego telefonu dając się wciągnąć w festiwal sztuczności, przechwałek, obłudy – nic dziwnego że mamy stany depresyjne.
Pomyśl o tym. Czy faktycznie ludzie są w stanie utrzymywać styl życia, który prezentują na Instagramie? Oczywiście że nie. Ludzie dzielą się zazwyczaj swoimi dobrymi momentami ze swojego życia, a jeśli przyjrzysz się bliżej, zauważysz że zdjęcia wcale nie są robione dzień po dniu. Bycie wiecznie szczęśliwym jest po prostu niemożliwe.
Celem projektu 365 jest dokumentowanie życia. I nie ma znaczenia czy jesteś szczęśliwy czy załamany. Czy spędziłeś cały dzień w pracy czy na wakacjach. Czy jesteś sam czy z przyjaciółmi. Pełen energii czy chory.
Chodzi o dokumentowanie życia jakim jest a nie udawanie cudownego życia.
Twój projekt 365 tworzy większy obraz tego kim naprawdę jesteś, a nie tego kogo udajesz w mediach społecznościowych.
Przeglądanie Twojego profilu na Instagramie nie podsunie Ci żadnych wskazówek, dotyczących tego, nad którą sferą życia powinieneś popracować. Z drugiej strony kiedy dokumentujesz każdy dzień w projekcie 365, szybko zauważysz, która ze sfer wymaga pracy.
Wyobraź sobie że fotografujesz codziennie, ale już drugi tydzień nie zrobiłeś zdjęcia ze swoją rodziną. Te ostatnie 14 zdjęć to głównie fotografie z biura. Hej! Może pracujesz za dużo? Zwolnij!
Inny przykład? Minęło 7 dni od kiedy zrobiłeś zdjęcie na świeżym powietrzu. Może powinieneś częściej wychodzić? Wybierz się na spacer co drugi dzień.
Ucz się ze swojego projektu 365 i żyj lepiej.
To co uwielbiam w fotografiach to fakt, że zatrzymują moment, który przepada na zawsze i jest niemożliwy do powtórzenia.
Karl Lagerfeld
Stwórz wspaniałą pamiątkę
W momencie pisania tego poradnika jestem w trakcie szóstego roku codziennego fotografowania. To ponad 2000 zdjęć w ciągu 6 lat. Może Ci się wydawać że to dużo, ale tak nie jest. 2000 zdjęć to zazwyczaj mniej niż większość z nas przywozi z tygodniowego urlopu.
Robimy za dużo zdjęć. 24 fotki obiadu tutaj, 72 selfie tam i pod koniec dnia w telefonie mamy ponad setkę nowych zdjęć. Większości z nich nikt nigdy nie obejrzy.
Celem projektu 365 jest robienie mniejszej liczby zdjęć i jednocześnie robienie zdjęć ważnych, wartych zatrzymania.Często przeglądam swoje foto-dzienniki z poprzednich lat (moja żona również często je wertuje). To uzależniające. Nie mogę się doczekać kiedy pokażę te albumy swoim dzieciom, a później wnukom.
Twoje pierwsze 10,000 zdjęć będzie najgorsze.
Henri Cartier-Bresson
Rób lepsze zdjęcia
Jerry Uelsmann, profesor Uniwersytetu na Florydzie podzielił kiedyś swoich studentów na dwie grupy. Ocena semestralna dla jednej grupy zależała od liczby zdjęć jaką studenci zrobili (im więcej zdjęć, tym lepsza ocena). Ocena drugiej grupy natomiast zależała jedynie od jakości zdjęć. Każdy ze studentów mógł dostać piątkę, nawet jeśli w semestrze zrobił tylko jedno zdjęcie – warunkiem jednak była nadzwyczajna jakość tej jednej fotografii.
Jak myślisz co się stało? Czy zasada “jakość > ilość” miała w tym przypadku zastosowanie? Wręcz przeciwnie. Studenci, od których wymagana fotografowania jak najwięcej zdecydowanie przebili jakością tych, od których wymagano jedynie jakości właśnie.
Dlaczego?
Nie da się pogorszyć swoich wyników ćwicząc każdego dnia. Wymóg fotografowania każdego dnia przez 365 dni poprawi Twój warsztat czy tego chcesz czy nie. Praktyka czyni mistrza.
Jak zacząć Projekt 365?
Przez ostatnie 6 lat pomogłem ponad 10,000 osób rozpocząć ich projekty 365. Teraz, kiedy wiesz już jakie korzyści można wyciągnąć z tego fotograficznego wyzwania, pozwól że pomogę Ci rozpocząć Twoją własną przygodę.
Zwykli ludzie noszą swoje cele w głowach, a ja mówię że cel niezapisany jest jedynie fantazją.
Darren Hardy
Jaki jest Twój cel?
Oczywiście, celem jest zdjęcie nr 365. Ale jakie jest Twoje “Dlaczego”? Dlaczego chcesz zacząć? Jaki jest cel, który Twój projekt 365 pomoże Ci osiągnąć? Zatrzymaj się na chwilę. Pomyśl o tym i zapisz to.
Kiedy zaczynałem swój pierwszy projekt 365, moim celem było dokumentowanie zupełnie nowego celu w moim życiu. Właśnie przeprowadziłem się z (wtedy jeszcze) dziewczyną do nowego domu. Po latach wynajmowania wreszcie mieliśmy swoje własne cztery kąty.
Nie mieliśmy mebli, żadnych pieniędzy ani pojęcia co będzie dalej.To był idealny moment na projekt 365.
Być może Twoim celem jest zrzucenie kilku kilogramów? Częstsze podróże? Poznawanie nowych ludzi? Nauka fotografii? Czytanie? Może chcesz spędzać więcej czasu z rodziną?
Ustal cel i zapisz go.
Zacząć to połowa sukcesu.
Greckie przysłowie
Gdzie zacząć?
Możesz prowadzić swój Projekt 365 tylko dla siebie zapisując każdego dnia jedno zdjęcie w osobnym folderze na dysku komputera. Możesz też użyć platformy którą już znasz, np. Instagrama czy Flickr.
Jeśli jednak chcesz podejść do wyzwania poważnie i rzeczywiście poświęcić mu należytą uwagę, najlepszym miejscem na Twój projekt 365 będzie dedykowana do tego platforma. Miejsce z pomocną i wspierającą społecznością. Miejsce z setkami innych osób skupionych wokół tej samej idei codziennego fotografowania.
Tookapic.com jest właśnie takim miejscem. Opowiem Ci o nim na końcu poradnika.
Najlepszy moment by posadzić drzewo był 20 lat temu. Drugi najlepszy moment jest teraz.
Chińskie przysłowie
Jaki jest najlepszy czas by zacząć?
Projekt 365 nie musi zaczynać się 1 stycznia. Nie musi się nawet zaczynać w poniedziałek. Każdy dzień roku jest dobry by zacząć. A najlepszy dzień to dziś.
Kiedy odwlekasz rozpoczęcie swojego projektu – istnieje spora szansa – że w tym właśnie momencie zrezygnowałeś zanim w ogóle zrobiłeś choćby jedno zdjęcie.Zacznij dziś.
To fotograf jest instrumentem, nie aparat.
Eve Arnold
Jakiego sprzętu potrzebujesz?
Potrzebujesz aparatu. Jakiegokolwiek. To wszystko. Wierz mi, nie potrzebujesz drogiej lustrzanki. Najlepszym aparatem jest ten, który masz przy sobie. Wielka, ciężka lustrzanka to nie jest najbardziej poręczny sprzęt, a prowadzać projekt 365 dobrze jest mieć aparat zawsze przy sobie. Czy będzie Ci się chciało targać wielki aparat?
Większość fotografów na Tookapic używa małych, bezlusterkowych aparatów. Ale nawet to może być za dużo. Aparat w Twoim telefonie w zupełności wystarczy. Zawsze masz go przy sobie, jest mały, szybki, poręczny, łatwy w obsłudze.
Użyj go.
Najstraszniejszy moment jest zawsze tuż przed rozpoczęciem.
Stephen King
Twoje pierwsze zdjęcie
Nie myśl za dużo o swoim pierwszym zdjęciu. Nie musi być niczym specjalnym. Nie musi być technicznie idealne. Musi po prostu zostać zrobione. Pamiętaj – nikt nie oczekuje, że będziesz wielkim fotografem już pierwszego dnia.
Zrób zdjęcie widoku za oknem. A może portret Twojego partnera? Może zdjęcie zwierzaka?Jeśli planujesz rozpocząć projekt 365 na Tookapic – selfie to bardzo dobry pomysł. To świetny sposób na przedstawienie się społeczności. Publikując swoje pierwsze zdjęcie napisz kilka słów o sobie.
Kiepskie zdjęcie, które zrobiłeś jest dużo lepsze niż idealna fotografia, która nigdy nie powstała.
Powodzenia!
Porady i wskazówki
W tym rozdziale podsunę Ci kilka złotych zasad i wskazówek, które sprawią że ze swojego projektu 365 wyciągniesz max korzyści a samo wyzwanie sprawi Ci dużo radości.
Opisane poniżej wskazówki zebrałem w oparciu o moje bliski 6-letnie doświadczenie w codziennym fotografowaniu.
Jeśli zaczniesz od małych kroków trudno Ci będzie odmówić. Odmowa będzie brzmiała absurdalnie.
Leo Babauta
Jeden dzień na raz
365 dni brzmi jak szmat czasu. A wyzwanie robienia czegoś każdego dnia przez cały rok może Cię przytłaczać. Nie myśl i Projekcie 365 jak o całym roku fotografowania. Myśl o nim jak o jednym zdjęciu każdego dnia.
To wszystko czego tak naprawdę potrzebujesz. Jedno zdjęcie każdego dnia. Po tym jak ukończysz swój projekt 365, zauważysz że rok to naprawdę niewiele czasu.
Małe czynności każdego dnia mają dużo większą siłę niż wielkie jednorazowe przedsięwzięcia. Jak większą siłę? Ogromnie. To z małych codziennych czynności tworzą się trwające całe życie nawyki.
Stephen Guise
Nie przerywaj ciągu
Jerry Seinfeld – jeden z największych komików wszech czasów używa metody “nie przerywaj ciągu” aby pisać żarty każdego dnia. Jak?
W styczniu każdego roku Jerry kupuje duży kalendarz z całym rokiem widocznym na jednym arkuszu oraz czerwony marker. Każdego dnia kiedy napisze jakiś żart – oznacza w kalendarzu dzień wielkim czerwonym “X”.
Proces powtarza codziennie.“Po kilku dniach tworzy się łańcuch. Nie przestawaj, a łańcuch będzie rósł. Będzie Ci się to podobać, szczególnie kiedy łańcuch będzie miał już kilka tygodni. Twoim jedynym zadaniem jest nie przerwać go.”
Wielkie rzeczy składają się z małych rzeczy skupionych razem.
Vincent van Gogh
Podziel projekt na etapy
Podziel swój Projekt 365 na małe etapy. Opublikowanie 7 zdjeć w ciągu tygodnia to już coś. A co powiesz na miesiąc? To też warto uczcić. 100 dni? Cóż za wspaniała, okrągła liczba! Wypraw mini-przyjęcie!
Celebrowanie ukończenia każdego z etapów jest bardzo ważne jeśli chcesz utrzymać motywację. Pamiętaj – to nie 365 zdjęcie, a droga do niego jest naprawdę ważna.
Na Tookapic etapy mamy wbudowane.
Mam właśnie atak amnezji i déjà vu jednocześnie. Mam wrażenie że już kiedyś o tym zapomniałem.
Steven Wright
Ustaw przypomnienie
To bardzo ważna wskazówka, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz. Wiele osób po prostu zapomina aby zrobić zdjęcie danego dnia. Weź swój telefon i ustaw dwa codzienne przypomnienia. Jedno rano i jedno wieczorem.
Dlaczego dwa? Zdradzę Ci później.
Nigdy na nic nie znajdziesz czasu. Jeśli potrzebujesz czasu, musisz go sobie stworzyć.
Charles Buxton
Zaplanuj czas na zrobienie zdjęcia
To jedna ze wskazówek, które bardzo przydałyby mi się w pierwszym roku. Często okazywało się, że w ciągu dnia zabrakło mi czasu (dziś dużo rzadziej, ale wciąż mi się to zdarza). Ale zawsze kiedy w kalendarzu lub planie dnia zapisany mam czas na zrobienie zdjęcia – nigdy o tym nie zapominam, nie panikuję o 23:30 i cieszę się fotografią jeszcze bardziej.
Po prostu zaplanuj w ciągu dnia 15-30 minut na wykonanie i opublikowanie zdjęcia, tak żebyś zawsze znalazł na to czas.
Każdego dnia wschód i zachód słońca są zupełnie darmowe. Nie przeocz zbyt wielu z nich.
Jo Walton
Wykorzystaj złote godziny
Jeśli już planujesz czas na swoje codzienne zdjęcia, spróbuj wstrzelić się w złote godziny. To czas tuż po wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem. Światło podczas złotej godziny uważane jest za najlepsze do fotografowania.
Osobiście polecam poranną złotą godzinę. To uratowało mój projekt 365 wielokrotnie. Kiedy zrobisz zdjęcie wcześnie rano – masz to z głowy. Nie musisz już o nim pamietać. A jeśli w ciągu dnia zrobisz kolejne, lepsze zdjęcie – świetnie! Masz w czym wybierać.
Nawyki są zbyt lekkie, by je poczuć, dopóki nie staną się zbyt ciężkie, by się ich pozbyć.
Warren Buffet
Połącz codzienne zdjęcie z innym nawykiem
Badania pokazują, że 50-70% naszych codziennych aktywności to nawyki, które wykonujemy zupełnie nieświadomie. Łączenie nawyków to bardzo skuteczna technika wyrabiania nowych pożądanych aktywności.
Pomyśl jakie nawyki już masz. Wstajesz wcześnie rano? Szczotkujesz zęby? Pijesz kawę przed śniadaniem? Biegasz każdego ranka? Po południu idziesz na siłownię? Codziennie jesz obiad z rodziną?
Wybierz jeden z nawyków i połącz go z codziennym fotografowaniem:
- Zrobię zdjęcie w połowie mojego porannego biegu.
- Zrobię zdjęcie zaraz po rodzinnym obiedzie.
- Zrobię zdjęcie podczas przerwy na lunch w biurze.
Jasna wizja podparta dokładnym planem daje Ci niesamowite poczucie pewności i osobistej siły.
Brian Tracy
Wybierz temat
Jeśli wiesz jakie zdjęcie chcesz zrobić – jest po prostu łatwiej. To może być temat tygodniowy, temat miesiąca a może nawet temat całego Twojego projektu.
Możesz wybrać dowolny. Selfie, psy, portrety uliczne, niebieskie przedmioty. Na Tookapic mamy wiele osób, które trzymają się w swoich projektach jednego tematu. Jeden z użytkowników przez cały rok fotografował okrągłe przedmioty… i nic innego.
Aby ułatwić Ci zadanie, na Tookapic w każdy poniedziałek przedstawiamy nowy temat tygodnia. Mieliśmy ich już ponad setkę, więc jeśli kiedykolwiek zabraknie Ci pomysłów, zajrzyj do naszego archiwum tematów tygodnia.
Twoim zadaniem jest kolekcjonować dobre pomysły. Im więcej pomysłów kolekcjonujesz, tym większy masz wybór – czym się inspirować.
Austin Kleon
Zrób listę pomysłów na zdjęcia
Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie listy pomysłów na zdjęcia. Kiedy nie czujesz się zbyt kreatywnie po prostu sięgnij do listy i wybierz jeden z zapisanych pomysłów.
Osobiście używam Pinteresta do kolekcjonowania pomysłów na zdjęcia, ale każde narzędzie będzie równie skuteczne. Zapisz swoje pomysły w notatkach na telefonie lub na kartce papieru.
Jeśli do swojego projektu 365 używasz Tookapic, możesz nawet stworzyć galerię “Zdjęcia, które chcę zrobić” i do niej wrzucać inspirujące fotografie innych użytkowników.
Brak planu to świetny plan na porażkę.
Alan Lakein
Stwórz fotograficzną przestrzeń w swoim domu
Nie zawsze będziesz miał możliwość zrobienia zdjęcia rano lub w ciągu dnia. Praca, szkoła, dzieci, żona, mąż – to wszystko jest ważniejsze niż jakieś tam zdjęcia. I to jest ok.
Miałem ostatnio bardzo pracowity tydzień i swoje zdjęcia byłem w stanie robić dopiero późnym wieczorem, kiedy moja żona i dziecko już spali. Na taki wypadek dobrze jest mieć w domu specjalną przestrzeń, która ułatwi wykonanie zdjęcia “last-minute”. Małe studio, które uratuje Twój projekt 365 tuż przed północą.
To nie musi być drogi sprzęt. Wystarczy kawałek stołu i prosta, tania lampa LED.
Celebruj życie. Jesteś swoim własnym światłem.
Lailah Gifty Akita
Rozglądaj się. Dużo.
Dojdziesz do tego sam, ale pozwól tylko że powiem Ci jak bardzo Projekt 365 zmienił mój sposób postrzegania świata. Wszędzie widzę kadry. Zasadę trójpodziału mam wbudowaną w oczy. Okazje do zdjęć widzę właściwie wszędzie.
Odwiedzaj miejsca, w których nigdy nie byłeś. Na świecie jest tyle do zobaczenia!
Twoja sztuka to to co robisz, kiedy nikt inny nie mówi Ci jak to zrobić.
Seth Godin
Wypracuj swój własny proces
Spróbuj różnych podejść i sprawdź co najlepiej działa w Twoim przypadku. Czy publikowanie zdjęcia tego samego dnia kiedy zostało zrobione to najlepszy dla Ciebie sposób? A może czujesz się lepiej robiąc zdjęcia przez cały tydzień i publikując je dopiero w niedzielę? To Twój wybór.
Jednak obserwując setki użytkowników Tookapic zauważyłem, że najefektywniejszą metodą jest publikacja zdjęć tego samego dnia, lub w ostateczności dzień później.
Tego typu podejście jest najatrakcyjniejsze dla Twoich obserwujących i pomoże Ci poszerzyć ich krąg, ponieważ ludzie będą oczekiwać zdjęcia od Ciebie codziennie a nie raz na tydzień.Fotografowie, którzy wdrożyli ten sposób prowadzenia projektu 365 mają dużo większą szansę na jego ukończenie bez opuszczenia choćby jednego dnia. Ciężko jest o czymś zapomnieć kiedy stało się to Twoim codziennym nawykiem, prawda?
Pamiętaj jednak, że niem a nic złego w publikowaniu raz na tydzień, czy nawet raz na miesiąc, pod warunkiem że każde opublikowane zdjęcie było zrobione innego dnia.I to prowadzi nas do…
Przede wszystkim, nie kłam przed samym sobą. Kłamiący sobie samemu dochodzi do tego, że żadnej prawdy ani w sobie, ani dokoła nie rozróżnia, no i traci wszelki szacunek i dla siebie, i dla innych.
Fyodor Dostoevsky
Nie oszukuj (samego siebie)
Powiedzmy, że zrobiłeś zdjęcie 3 tygodnie temu a następnie opublikowałeś je jakby było zrobione dziś. To oszustwo. Albo jeśli zrobiłeś 30 zdjęć dziś i masz zamiar publikować je dzień po dniu przez następny miesiąc. To również oszustwo. Na Tookapic nazywamy to “podróżą w czasie”.
To oszustwo i nie ma nic wspólnego z ideą projektów 365. To też najgorszy rodzaj oszustwa – oszukiwanie samego siebie. Pomyśl – nawet jeśli dotrzesz do zdjęcia 365, czy poczucie spełnienia wciąż będzie obecne jeśli z tyłu głowy tkwiła będzie świadomość, że oszukiwałeś?
Dwanaście dobrych zdjęć w roku to dobry wynik.
Ansel Adams
Słabe zdjęcia są ok
Zaakceptuj fakt, że nie będziesz w stanie robić fantastycznych zdjęć każdego dnia przez cały rok. To po prostu niemożliwe i powie Ci to każdy fotograf.
Po 6 latach codziennego fotografowania widzę jak prawdziwy jest cytat Ansela Adamsa powyżej. Jednak dużo łatwiej jest wypracować te 12 dobrych zdjęć fotografując każdego dnia.
Dlatego też…
Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia
Arnold Palmer
Nie poddawaj się
Doświadczyłem tygodni gównianych zdjęć. To było frustrujące. Ale od czasu do czasu udawało mi się zrobić zdjęcie wyjątkowo. Nie zdarzyłoby się to, gdybym się poddał.
Na Tookapic mamy nawet określenie na słabe zdjęcia zrobione tylko po to, żeby nie przerwać ciągu. Mówimy na nie “streak pic”.
Z drugiej strony miałem całe tygodnie wypełnione pięknymi, kreatywnymi zdjęciami. Ważnym jest aby pamiętać że każdy z tych ciągów (słabych zdjęć i wyjątkowych zdjęć) się skończy. I to jest ok.
Jeśli znajdziesz się w dołku, przestań kopać
Will Rogers
… lub poddaj się
Pamiętaj, że Projekt 365 nie jest najważniejszą rzeczą w Twoim życiu. Pewnie masz rodzinę, dzieci, przyjaciół, pracę. Jeśli Projekt 365 stanie na drodze – przerwij.
365 powinien być swego rodzaju hobby, przyjemnym projektem pobocznym, nie życiowym celem. Sam niejednokrotnie niebezpiecznie zbliżyłem się do granicy. Jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji – wycofaj się, lub przynajmniej zwolnij.
Zdrowe podejście to być skoncentrowanym na sobie: ‘Jak mogę stać się lepszym?’ Perfekcjonizm koncentruje się na innych: ‘Co oni pomyślą?’
Brené Brown
Pamiętaj, że robisz to dla siebie
Nie chodzi o to, co inni pomyślą o Tobie. Nie chodzi o to jak wspaniałym wydajesz się być w mediach społecznościowych. Nie chodzi o lajki, gwiazdki, obserwujących i komentarze.
Nie chodzi o innych. Nie próbuj zaimponować innym.W projekcie 365 chodzi o Ciebie. To jedna z niewielu rzeczy, które robisz wyłącznie dla siebie. I dobrze jest mieć coś takiego. “Swój projekt”, “swój czas”.
Zrób dziś coś za co w przyszłości będziesz mógł sobie podziękować. Projekt 365 na przykład.
Nie każdy zrozumie. Ludzie będą źle interpretować to co robisz. Być może nawet będą Cię przezywać. Naucz się być niezrozumianym czy ignorowanym – sztuczka polega na tym by być zbyt zajętym aby w ogóle zwracać na to uwagę.
Austin Kleon
Ludzie nie zawsze zrozumieją co robisz
Projekt 365 to ambitne wyzwanie, które nie każdy zrozumie. I to jest w porządku. Nie próbuj na siłę tłumaczyć ludziom co robisz. Nie próbuj ich przekonywać do idei 365. Po prostu rób swoje. Twoi przyjaciele i rodzina mogą nie zrozumieć dlaczego wszędzie łazisz z aparatem.
Ale Ty rozumiesz. I tylko to się liczy.
Ciesz się tym co osiągnąłeś ale za każdym razem podnoś poprzeczkę.
Mia Hamm
Nie zapomnij świętować!
Spraw sobie przyjemność po pierwszym tygodniu. Zorganizuj mini przyjęcie po pierwszym miesiącu. Odstaw mega imprezę po opublikowaniu zdjęcia 365. Zasługujesz na to!
Zawsze jestem pod wrażeniem tego jak ludzie świętują ukończenie swoje projektu na Tookapic. Z ich zdjęć jasno można wyczytać jak dumni są ze swojego osiągnięcia. I dobrze! Ukończenie projektu 365 to powód do dumy.
Mam nadzieje, że przekonasz się o tym w ciągu kolejnych 12 miesięcy
Twój własny Projekt 365 na Tookapic
Teraz, kiedy wiesz już wszystko o tym jak zacząć i jak ukończyć projekt 365, chciałbym zaprosić Cię do dołączenia do naszej społeczności na Tookapic.com.
To platforma dedykowana projektom 365. Możesz myśleć o tym jak o “Ambitnym Instagramie”.
Dlaczego Tookapic istnieje?
Był rok 2013 kiedy razem z dziewczyną przeprowadziłem się do nowego domu. To był dla nas zupełnie nowy rozdział w życiu. Pewnego wieczoru, kiedy siedziałem w pustym pokoju na jedynym krześle, które wtedy mieliśmy, zacząłem myśleć o przyszłości. Wiedziałem, że wyprowadzka poza miasto odmieni nasze życie. Chciałem tę zmianę udokumentować.
Fotografia nasunęła się właściwie sama. Ale robienie losowych zdjęć co jakiś czas nie brzmiało jak dobry pomysł. Zdecydowałem się na rozpoczęcie Projektu 365 aby dokumentować nasze nowe życie dzień po dniu.
Rok później świętowałem publikację zdjęcia nr 365. Osiągnąłem cel. Nigdy nie opuściłem dnia. Czułem się spełniony i szczęśliwy. Wokół swojego projektu zebrałem garść fanów. Kilka osób udało mi się zainspirować do rozpoczęcia ich własnych foto-dzienników.
Jednak przez te 12 miesięcy czegoś mi brakowało. Społeczności. Grupy ludzi podobnie zakręconych na punkcie fotografii. Osób, które rozumiałyby co robię i co chce osiągnąć swoim Projektem 365. Chciałem zebrać wokół idei społeczność, która będzie się nawzajem wspierać na drodze do zdjęcia nr 365.
Postanowiłem zbudować stronę, która pozwoli zebrać się takim ludziom w jednym miejscu. Zrobiłem to, a stronę nazwałem “Took-a-Pic!”
Czy to najlepsze miejsce na Projekt 365?
“Jeśli coś nie służy idei, pozbądź się tego.” – taka zasada przyświecała mi podczas budowy serwisu. Dlatego też każda funkcja na stronie pchnie Cię w kierunku 365-tego zdjęcia. Nie ma tam miejsca na rozpraszacze.
- Tookapic pozwala na przypisanie tylko jednego zdjęcia do danego dnia, tak abyś nie skończył z bałaganem w swoim foto-dzienniku. Pomaga Ci śledzić Twój postęp tak abyś zawsze wiedział ile dni zostało Ci do celu.
- To płatna społeczność (19.90 zł/msc). Dzięki temu ludzie rejestrujący się w serwisie są maksymalnie zmotywowani.
- To społeczność wolna od trolli, hejtu i spamu. Żaden troll nie zarejestrowałby się w płatnym serwisie tylko po to aby uprzykrzać życie innym.
- Dokładam wszelkich starań aby pomysły na zdjęcia nigdy się nie skończyły. Każdego tygodnia ogłaszam nowy temat tygodnia jako dodatkowe (dobrowolne) wyzwanie.
- Tookapic tworzony jest ze środków własnych. Serwis tworzą zaledwie dwie osoby. Nie stoi za nami żaden wielki inwestor. Dzięki temu nikt nie zmusi nas do sprzedaży ani nie będzie wywierał wpływu na to jak serwis działa. O tym decyduje społeczność.
- Na Tookapic zawiązują się prawdziwe przyjaźnie.
- Kochamy fotografię.
- Uwielbiamy wyzwania.
- Cieszymy się życiem.
Jeśli w poradniku nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie dotyczące projektów 365 czy Tookapic, to pisz śmiało w komentarzach. Możesz odezwać się do mnie w prywatnej wiadomości na Tookapic.