Roam Research
Rewolucja na rynku Personal Knowledge Management. Pierwsza aplikacja tego typu, która wdarła się do mainstreamu dzięki łatwemu łączeniu notatek ze sobą.
Strona aplikacji Roam Research
$15/msc lub $165/rok
Porównaj Roam Research z innymi aplikacjami
Sprawdź jak Roam Research wypada na tle kilkudziesięciu innych aplikacji. Podaj swój adres email poniżej, a wyślę Ci link do bazy aplikacji z rozpisanymi funkcjami każdej z nich. Za darmo.
Zobacz wszystkie aplikacje do notatek
Moja opinia o Roam Research
Roam Research używam już od kilku lat. Nie jest to jednak aplikacja do której zaglądam codziennie. Roam służy mi do zbierania i łączenia wiedzy. Trzymam tam notatki z książek, kursów, artykułów, filmów na YouTube.
Roam bardzo ułatwia tworzenie połączeń między notatkami. A to z kolei pobudza kreatywność. Bo kreatywność to nic innego jak łączenie rzeczy ze sobą. Produktywność może połączyć się z notatką na temat snu, a ta z kolei z zapiskami na temat cukru.
W ten sposób tworzenie nowych treści przychodzi z łatwością. To w Roam właśnie powstały konspekty wszystkich moich kursów.
Roam jednak nie jest idealny. To bardzo “surowa” aplikacja. Nie najpiękniejsza. Miejscami toporna. Z bardzo słabą aplikacją mobilną. I niestety niezbyt sympatycznym founderem.
Z drugiej strony – nigdy nie czułem potrzeby używania Roam w wersji mobilnej. Ta aplikacja sprawdza się u mnie najlepiej w stanie głębokiego skupienia, kiedy siedzę przed ekranem komputera i tworzę nowe treści.
Nawet cena Roam sugeruje, że nie jest to aplikacja dla amatorów. To nie miejsce na pierdołowate zapiski a raczej na notatki związane z pracą – szczególnie tą kreatywną.
Tym co odróżnia Roam od np. popularnego Obsidian jest możliwość linkowania do poszczególnych wersów w notatkach a nie do całego dokumentu. Połączeń dzięki temu robi się więcej i są dużo bardziej konkretne. W Roam mogę linkować do pojedynczej myśli – jak w oryginalnym Zettelkasten.
Jeśli dopiero masz zamiar zacząć używać Roam Research – mam radę. Nie oglądaj tutoriali, video na YouTube, nie kopiuj systemów stworzonych przez innych. To wszystko wprowadzi tylko zamieszanie. Zacznij po prostu używać Roam po swojemu, a Twój system wyklaruje się sam.
Roam Research jest dla Ciebie jeśli…
- Jesteś pracownikiem wiedzy
- Tworzysz treści
- Chłoniesz dużo treści, z których robisz notatki
- Nie potrzebujesz dopieszczonego designu
- Pracujesz głównie na komputerze a nie urządzeniach mobilnych
Na plus
- Bardzo łatwe łączenie notatek ze sobą
- Potężne narzędzie do pobudzania kreatywności
- Nie trzeba myśleć o strukturze notatek – wszystko “porządkuje się” samo
- Można wpiąć własny CSS i poprawić wygląd aplikacji
- Automatyczne backupy
- Zaangażowana społeczność tworząca nowe wtyczki i rozszerzenia
Mogło być lepiej
- Aplikacja mobilna pozostawia wiele do życzenia
- Miejscami całość jest bardzo toporna
- Przez wszechstronność Roam, łatwo zrobić z niej aplikację do wszystkiego (czyli do niczego)
- “Nauczenie się” Roam trochę zajmuje. Łatwo się zniechęcić.
- Ego foundera
Alternatywy dla Roam Research
Jeśli Roam Research nie przypadnie Ci do gustu, możesz spróbować alternatywnych aplikacji poniżej. Baza jest cały czas aktualizowana.
Zobacz wszystkie aplikacje do notatek
Zanim przejdziesz dalej…
Od dawna szukasz tej jednej idealnej aplikacji, w której wreszcie się zorganizujesz?
Problem zazwyczaj nie leży w aplikacji, a w podejściu do organizacji i produktywności w ogóle. Narzędzie nigdy nie będzie głównym czynnikiem wysokiej produktywności. Jeśli chcesz skutecznie poprawić swoją organizację zerknij na moje materiały poniżej:
- Sztuka Notowania – naucz się tworzyć wartościowe notatki i jak je zorganizować by łatwo było znaleźć to czego potrzebujesz. Ponad 550 sprzedanych dostępów.
- Antyprokrastynacja – wiedza, sprawdzony proces i agresywna metodą walki z prokrastynacją. Bez coachingowej papki i motywacyjnego bełkotu. Ponad 7000 sprzedanych dostępów.
- Nawykologia – jak zmieniać nawyki bez wyrzeczeń i bez ciągłej walki z samym sobą? To sprawdzony proces wprowadzania zmian w życie. Pokażę ci jak stworzyć plan zmiany i trzymać się go, dobrze się przy tym bawiąc.
- Nieproduktywność – wyłącz się z kultury Hustle i wiecznego bycia zajętym. Pracuj mniej ale z przyjemnością. Dowiedz się skąd bierze się lęk przed pustą listą zadań. Odpoczywaj bez poczucia winy.