Szerokim łukiem staram się omijać wszelkie książki niebezpiecznie zahaczające o stereotypowy coaching „jesteś zwycięzcą i możesz wszystko jeśli tylko zechcesz”. Jeśli potrzebujesz tego typu motywacji to jej tu nie znajdziesz.
3 książki, których tytuły tutaj podam przeczytałem zdecydowanie za późno. Niestety nie miałem wyjścia, bo wszystkie 3 zostały wydane bardzo niedawno. A szkoda. Gdybym przeczytał je wcześniej, wiele moich decyzji byłoby innych.
Oto 3 tytuły, które powinieneś przeczytać jeśli:
- chciałbyś zacząć pracować nad sobą
- masz problem z dotrzymywaniem postanowień
- łapiesz się na wpajaniu sobie negatywnych myśli
- masz wrażenie, że czegoś ci w życiu brakuje
- uważasz, że jest „za późno”, żeby coś w sobie zmienić
- brakuje ci cierpliwości w dążeniu do celu
Upór – Angela Duckoworth
Angela Duckworth rozprawia się z mitem „overnight success”. Autorka sprawnie porusza temat ćwiczeń celowych i przekonuje że uporu można się nauczyć.
Masz pewnie swoich idoli. Osoby, które podziwiasz. Ale zapewne widzisz tylko efekt końcowy, splendor i chwałę. Tysiące godzin ciężkiej pracy aby ten efekt osiągnąć zostały za kulisami.
Duckworth wchodzi za te kulisy. Upór pełny jest ciekawych badań dotyczących determinacji i tego jak dyscyplina w ćwiczeniach celowych wpływa na nas od najmłodszych lat.
Książka czerpie sporo z Mindset Carol S. Dweck, ale jest napisana w zdecydowanie bardziej przystępny sposób. Mindset jak najbardziej przeczytać należy, ale na początek dużo lepszy będzie Upór.
Jeśli brakuje Ci cierpliwości w osiąganiu swoich celów – Upór zdecydowanie jest dla Ciebie.
Atomic Habits – James Clear
Nigdy nie przeczytałem Siły Nawyku. Powiedziałem to. Przyznałem się. W końcu. Trochę mi ulżyło. Oczywiście, gruba, żółta książka Duhigga jest pierwszą pozycją, która kojarzy się z nawykami. Ale wartych przeczytania książek na ten temat jest dużo więcej.
Atomic Habits jest jedną z nich. Książka nie jest tylko teorią popartą badaniami, prawdziwymi wydarzeniami i historiami z życia autora. To gotowa instrukcja wdrażania nawyków dobrych i pozbywania się nawyków złych.
James Clear opracował dokładny system budowania przyzwyczajeń. Jeśli Atomic Habits przeczytasz, wdrożysz instrukcje i będziesz trzymać się pewnych jasnych zasad, a mimo to nie uda ci się wyrobić nawyku to obawiam się, że nie ma dla ciebie ratunku.
Odwaga bycia nielubianym – Ichiro Kishimi
Ten tytuł nigdy nawet nie pojawił się na moim radarze. Gdybym zobaczył książkę na półce w księgarni, nie sięgnąłbym po nią właśnie ze względu na tytuł, który moim zdaniem nie oddaje tego czym książka jest. A sam zwrot „odwaga bycia jakimś tam” sugeruje, że jest to książka dla kogoś, które tej odwagi nie ma.
Szczerze mówiąc, w byciu nielubianym uważałem się za mistrza. Błędnie, ale jednak.
Książkę kupiła za to moja Żona i jestem jej za to ogromnie wdzięczny.
Autorzy w bardzo w niecodzienny sposób przybliżają czytelnikowi teorie psychologii indywidualnej Alfreda Adlera, jednego z najważniejszych psychologów (obok, a raczej naprzeciw Freuda i Junga).
Całość napisana została w formie dialogu młodego człowieka z filozofem. Miałem obawy, że taka forma mnie odrzuci. Niesłusznie.
Młody człowiek jest ewidentnie niezadowolony z życia, a w rozmowie z filozofem próbuje poznać jego sens i znaleźć źródło szczęścia.
Z książki dowiesz się, z czego wynika 100% twoich problemów, dlaczego nie warto wtykać nosa w nieswoje sprawy i co jest źródłem prawdziwego szczęścia.
Jakkolwiek dziwnie i „kołczingowo” by ten opis nie brzmiał, to Odwaga bycia nielubianym do mnie trafia, ale zdecydowanie nie jest książką dla każdego.
Jeśli którąkolwiek z książek powyżej czytałeś, daj znać w komentarzach. A może masz taką, która zdecydowanie powinna znaleźć się na tej liście? Podziel się tytułem.
Listę 5 najważniejszych książek, które przeczytałem w 2018 znajdziesz tutaj. A jeśli brakuje Ci czasu na czytanie, tutaj dowiesz się jak go znaleźć.